Kasetoht

Kasetoht

img_0054

 

"...poiss ei ole sugugi puupea..."

 

OMADUSED:

Kasetohu omadused sõltuvad kase liigist ja kasvukohast, samuti aga ka aastaajast, millal toht on varutud. Kasetohu niiskust tõrjuvad ja antiseptilised omadused on teada juba kaugest minevikust. Toht sisaldab erilist rasvhapet - suberiini, mis muudab ta painduvaks, vastupidavaks niiskusele ja ka paljudele keemilistele ainetele. Teine oluline komponent on betuliin, mis toimib antiseptikuna. See tõrjub mikroorganisme ja muudab tohust karbid väga heaks toiduainete säilitamise kohaks.

 

KASUTAMINE:

Kasetoht on läbi aegade olnud kasutuses pea kogu boreaalse maailma käsitöös – sellega on tegelenud praktiliselt kõik põhjapoolkera metsalaiuskraadide rahvad.

Näitena võib tuua mitmesugused varjualused, karbid-korvid-kastikesed, paadikestad, liim ja paber… kasetohutõrvas sisalduvad looduslikud antiseptikumid on suurepäraseks abiliseks igasugu väiksemate marrastuste, külmakahjustuste, seenhaiguste jm nahahädade vastu.

Kasetoht on hea looduslik niiskusisolatsiooni materjal, mida on kasutatud juba aastasadu tagasi. Arheoloogiliste väljakaevamiste alusel on kasetohtu kasutatud:

• linnuseehituses, alumiste palkide ja maapinna vahel

• kisklaudadest katuste veekindlamaks muutmisel

• kaevupõhja rakete ja teraviljaaukude vooderdamisel

• mesipakkude katuste kaitseks ja paku vooderdamisel

Ehituses kasutatakse kasetohtu:

• põrandatala ja maapinna vahel

• palkmaja alumise palgirea ja majaaluse vahel

• puidu ja kivi vahel

• akna-, ukselengi ja palgi vahel

• niiskema ja kuivema puidu vahel (kus märjem puit mädanedes vahetatakse varem välja). Näiteks puidust vihmaveerenni tugede ja vihmaveerenni enda vahel. Kasetohtu peab asetama niimoodi, et valgem pool (pealispind) oleks niiskuse poole (näiteks puidu ja kivi vahel peab tohu valge pool olema kivi pool). Põhjamaades on kasetohtu kasutatud mätaskatuse ehitusel. Kasetohtu pandi mätta alla peaaegu samamoodi nagu meil pannakse laastu laastukatust tehes, 2…3 kihti ülekattega. Mättapaksus minimaalselt 20 cm. Mätta alla käib kasetoht sisemise poolega mätta suunas.

Sobivaim aeg kasetohu varumiseks on maikuu lõpp-juunikuu algus, siis kui lehed on saavutanud täismõõtmed. Toht ei tohi olla väga õhuke, 2…3 mm on paras paksus. Kõige sobivamad on vähese korbaga, hästi laasunud, 20...30 cm jämedusega, segametsas kasvavad puud. Kooritud tohutükid tuleb panna lahtilaotatuna raskuse alla, et vältida kuivades nende rullitõmbumist.

Allikas: Seto Käsityy Kogo ja MTÜ Vanaajamaja infoleht.

 

TÖÖRIISTAD:

Kasetohu töötlemine nõuab spetsiaalset varustust. Kõige tähtsam tööriist on suhteliselt lühikese teraga terav nuga. Nuga on vaja tohu eemaldamiseks tüvelt ja ribade lõikamiseks. Tohu lahti päästmiseks kasutatakse nüri, kõvast puust, luust või metallist tehtud kiilu. Joonlauda ja lõiketeraga klotse kasutatakse ribadeks lõikamisel, et saada ühesuguse laiusega ribasid. On hea omada mitmeid joonlaudu erinevate laiustega tööde jaoks. Mitmes tööjärgus on vajalikud teravate otstega käärid. Punumistöö juures on vajalikud klambrid, et hoida erinevate tööoperatsioonide puhul ribasid paigal. Samaks otstarbeks võib kasutada pesulõkse või paberiklambreid. Puidust valmistatud võinuga meenutava 'luda' abil avatakse eelmised kihid tohuribaga läbiajamiseks punumisel.

Allikas: http://www.finst.ee/tohu2004.htm

 

KÄTTESAADAVUS:

Kask on väga levinud puuliik. Kuna selle koor leiab tavaliselt kasutust vaid kütteks, siis pole metsaomanikuga väiksema koguse kasetohu hankimiseks kokkuleppele saamine ka sugugi võimatu. Nagu näitavad meie projekti käigus 2010 kevadel Maaülikooli poolt korraldatud kasetohutalgute kogemused, tuleb tohu saamiseks raiutavad kased langetada võimalikult vahetult enne koorimist.

LINGID:

http://www.erm.ee/et/Avasta/Rahvakultuur/Toovotted/Tohu--ja-niinetood – tohu- ja niinetööd

http://www.finst.ee/tohu2004.htm – kasetohtu tutvustav Soome Instituudi leht

http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/EL/vanaweb/9909/torv.html – valge kasetohu saladused (Vello Keppart)

http://www.saulerman.ee/kasetoht – Saulerman OÜ soovitused kasetohu kasutamiseks

http://www.pinginaaber.eu/et/katused/katused-kasetoht – kasetohu kasutamine katusematerjalina

http://tohuvapohu.ee/ – kasetohust tarbeesemeid valmistav ettevõte

http://www.pronatmat.eu/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=55&Itemid=73&lang=et - tohutöö alaseid videoid

Kasetohupunutised: Andres Rattasepp - Palupera Käsitöökoda

Tohust tarbeesemete valmistamine Loodi kasetohutöötoas 15-20 juuni 2012. Andres Veel'i raport.

KIRJANDUS:

Viires, Ants 1960. Eesti rahvapärane puutööndus. Ajalooline ülevaade. Tallinn: Eesti Riiklik Kirjastus.

Viires, Ants 1975. Puud ja inimesed. Tallinn: Valgus

Astel, Eevi 2010. Kasetoht tarbeesemetena. Tartu: Eesti Rahva Muuseum, Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit

 

 

Lehekülje jaoks aitas materjali koguda Mart Eensaar, Viljandi KA rahvusliku ehituse üliõpilane.