Savi

Savi

savea

ISELOOMUSTUS

 

Savil on madal ning seetõttu ka tervislik niiskustasakaal, kuivad saviseinad sobivad hästi puidu ning teiste orgaaniliste ehitusainestega kokkupuutesse, hoides ära viimaste kõdunemist. Savi reguleerib ka suurepäraselt siseõhu niiskustaset. Savi hingab ja on tulekindel, massiivsaviseinad isoleerivad heli, nii on see ka akustilises mõttes eeskujulik materjal. Puhas savi on lõhnatu, ei erita mingeid tervisele kahjulikke aineid ning mõjub takistavalt elektromahnetkiirguse levikule. Massiivsed saviseinad aitavad hoida ruumi sisetemperatuuri ühtlasena, sobivad perioodiliselt köetavate ahjudega ning aitavad seega ka küttekulusid kokku hoida, savil on hea survetugevus ning savikonstruktsioone võib ehitada ka oma jõududega, kui on võtta kogemusega juhendaja. Savi võib edukalt taaskasutada, savijäätmed on täiesti probleemitud – lammutatud saviehitised ei vaja mingit erikäitlemist ning need võib ladustada sinna, kuhu iganes täitepinnast vaja võib minna. Ning muidugi tuleb lisada, et savi on vägagi tihti tasuta kättesaadav ehitusplatsi lähinaabruses.

 

Kasutamine

Põletamata savi kasutatakse eeskätt ehitusmaterjalina – saviseinad, toortellised, krohv, ahjud, veetõkke- ja dekoratiivmaterjalid võiks olla levinumad näited. Põletades savi kasutatakse väga mitmesuguste ehitustelliste ja muidugi ka keraamikatoodete valmistamiseks.

 

Kättesaadavus

Suurepärase kvaliteediga ehituseks sobivat savi leidub piisavalt nii Eestis kui ka Lõuna-Soomes.

 

Eesti saviehitusest

Eesti saviehituse traditsioonid pole kuigi pikad, aga siiski on meil ette näidata pooleteise sajandi pikkune kogemus. Eesti saviehituse võib jagada nelja perioodi:

Esimene periood: 1850-1870. Ehitati ilma vundamendita.

Teine periood: 1870-1900. Ehitati peamiselt maamajasid, ilmus vundament ja puust akna- ja ukseraamid.

Kolmas periood: 1906-1914. Selle perioodi elumajadel on ukse- ja aknaraamid betoonist.

Neljas periood: 1920-1930. Savihooned ilmuvad linnadesse, nii on näiteks Tartus neid ka mitmeid tänapäevani säilinud.

Kogu Eesti lõikes on aga saviehitus traditsioonina kinnistunud eelkõige lõunapoolsetes maakondades. Küllap on siin oluline vahe ka mullastiku erinevustel – on ju Lõuna-Eestis savi väga tihti võimalik kaevata otse ehitusplatsil, mis muutis sellest ehitamise eriti hõlpsaks.

Eestis on saviehitustraditsioon säilinud, aga paljudes Euroopa maades on vastav oskusteave käibelt kadunud. Niisiis on siin vastavate uuringute tegemiseks olemas nii ajalooline taust kui ka head väljavaated saadud info edukaks kasutamiseks praktikas. Ala uurimisega tegeleb hetkel aktiivselt Eesti Maaülikooli maaehituse osakond – vaatluse all on erinevate täiteaineid sisaldavate savisegude mehaanilised ja soojuslikud omadused.


Savi omadused

Omadustelt on savi väga tervislik ja hea ehitusmaterjal. Kuna savil on omadus reguleerida ja tasakaalustada suhtelist õhuniiskust, siis on savihoone mikrokliima alati soe ja kuiv. Vastupidiselt näiteks kivihoonete külmale ja rõskele mikrokliimale. Puitkonstruktsioonide seisukohast on savi kasutamine ainuõige, sest tänu savi madalamale tasakaaluniiskusele liigub niiskus puidust savisse. Märkimisväärsed on ka savi soojusomadused, mis näiteks kergsavi puhul vastavad igati tänapäevastele ehitusnormidele. Lisaks sellel on savi arhitektuuriliselt väga hea materjal, kuna sellega on võimalik luua kergesti ümaraid ning voolujoonelisi vorme. Saviseinte suurimaks puuduseks on nende veekindlus, sest seinale voolav vesi võib tekitada juba lühikese aja jooksul seina sisse augud.

Saviseinad on 100% taaskasutatavad ja jäätmena loodusele täiesti ohutud

Erinevad ehitusviisid

Massiivsavi on Eestis enim levinud saviehituse vorm. Selle põhimõte seisneb selles, et savi tambitakse seina saalungite vahele või laotakse kihtidena üksteise peale. Sideainena lisatakse vahele juuri, oksi, kanarbikku või hakitud põhku. Sedasi ehitatud seinal säilib ka kandefunktsioon, mistõttu lihtsamate hoonete puhul pole puitkarkassi tarvis.

Kergsavi ehitustehnika on populaarsust kogunud just viimastel kümnenditel. Selle nimi tuleneb savisse lisatavate sideainete suurest osakaalust, milleks enamasti kasutatakse saepuru, höövlilaaste, linaluud, hakitud õlgi, kanepikiudu, purustatud pilliroogu ja kanarbikuvarsi. Sääraselt valmistatud seintel on väga head soojusomadused, vastates ka tänapäeval kehtivatele ehitusnormidele. Seinu võib valmistada nii saalungite vahele valatuna kui ka plokkidest. Kergsaviseinte kandva struktuuri moodustab puitkarkass.

Lisaks eelpoolnimetatud ehitusviisidele võib Eestis kohata ka plonnidest ehk põletamata tellistest ning puuhalg-saviseinu. Sarnaselt põletatud tellistele käib plonnidest ehitus tavalise müüriladumisena, sideaineks savi või lubjamört. Puuhalg-saviseinad on seevastu päris eriskummalised. Põhimõttelisetl on selllise ehitusviisi puhul tegemist puuriidaga, mis on saviga kinnipätsitud.

Kasutades järgnevaid viiteid leiad hulganisti vajaminevat infot saviehituse teenuste, ajaloo, koolituste, meistrite, õppematerjalide ja ka teadusteenuste kohta:

Lõuna-Eesti traditsiooniline saviehitus: seisund, kogemused ja saviehitustraditsioonide elustamine. Saviehitiste ajaloost, probleemid ja lahendused

http://www.vanaajamaja.ee/savimajadest/louna-eesti-traditsiooniline-saviehitus

Saviehituse meistrid, savitööd

http://www.vanaajamaja.ee/meistrid/savitood

Artikkel saviehituse ajaloost ja saviehitse traditsioonist Eestis

http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/artikkel1324_1314.html

Ajaloolised käsiraamatud saviehitusest. Õppematerjalid PDF

http://www.loodusehitus.ee/opi-ja-ehita-meiega-koos/lugemiseks/category/2-saviehitus.html

Ajaloolised saviehituse käsiraamatud PDF

http://www.savikodu.ee/index.php/kaesiraamatud/savikaesriaamtud

Savikrohv, kergsavihooned. Info ja ehitusteenus.

http://www.alternatura.ee/savikrohv.html

Savist, liivast ja põhust väikeehitiste püstitamise info, teabe- ja õppematerjalid. Meistrite kontaktid.

http://www.savimaja.ee/

Hea Maja Pood - Traditsioonilised ja looduslikud ehitus- ja viimistlusmaterjalid, tööriistad, nõustamine, koolitused

http://www.heamajapood.ee/e-pood/

OÜ Saviukumaja - Savi- ja lubikrohvi müük, savimajade taastamine, parandamine, savihoonete ehitamine, savi- ja lubikrohvi tööd, saviplokid,

maalritööd looduslike värvidega

http://www.saviukumaja.ee/?id=2

Säästva Renoveerimise Infokeskus

http://www.renoveeri.net/

MTÜ HääOm - meistrid ja koolitused

www.heaom.ee/

Safran - Looduslike viimistlusmaterjalide müük

www.safran.ee/

Info kergsavi ja saviplokkide kohta

http://www.ehituslahendused.ee/et/teenused/saviehitus

Eesti Maaülikooli maaehituse teadusteenused

https://www.emu.ee/teadus/teadusteenused/maaehitus/

Säästva Renoveerimise Infokeskuse juhataja Tarmo Elvisto näitab, kuidas soojustada väsinud palgivahesid ja mis head omadused on Eesti oma savikrohvil. Video.

http://www.kodusaade.ee/vaata,409.html

Saviehitajate jm ekspertide kontakte:

Raivo Mändmaa

51 15 419

FIE Mart Hommik

kergsavi seinad, vanade savihoonete taastamine

52 07 757

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

FIE Jaanus Salm

kergsavi hooned, savikrohv

50 56 241

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

www.alternatura.ee

OÜ Saviukumaja

savihoonete rajamine ja renoveerimine, lubi- ja savikrohv

Marko Kikas

56 600 811

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

www.saviukumaja.ee

OÜ Säästvad Ehituslahendused

savi- ja lubikrohvid

Kermo Jürmann

56 665 425

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

www.ehituslahendused.ee

OÜ Aspen Advisors

Allan Haavapuu

53 583 320

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

www.naturaalkrohvid.ee

Meistrite kontaktide allikas:

http://www.alternatura.ee/savikrohv.html

Vanaajamaja MTÜ savitööde leht:

http://www.vanaajamaja.ee/meistrid/savitood

http://www.savimaja.ee/ - Küsi infot savimaja meistritelt:

Mart Hommik - kergsavi spetsialist, info vanade savihoonete taastamisest, tel 5207757

Marko Kikas - kergsavi spetsialist, saviblokid ja savikrohv, tel 56 600 811

Jaanus Viese - Cob ja põhupaki-cob hübriid saviseinad, üldinfo savimajadest, leivaahjud tel 56 505 915

NB! Lingitud ettevõtteid ei ole kuidagi eelistatud. Kõik firmad ei ole kõige paremad ja kõik tööd ei pruugi olla kvaliteetsed. Veebilehed ei anna täit informatsiooni; tellija peaks olema ettevaatlik ning koguma tegijate kohta lisateavet. Veebilehtede kvaliteet ei pruugi olla vastavuses tööde kvaliteediga.

________

Eesti saviehituse ülevaade põhineb Kristiina Akermanni tekstil "Clay as local building material". Ülevaate toimetanud ja lingid kogunud Viljar Pihus ja Oliver Tätte Viljandi Kultuuriakadeemiast.

Misso tellisetehas

Mõned fotod siiani töötavast käsitöönduslikust Misso tellisetehasest Võrumaal.

IMG_3211

IMG_3213

IMG_3217

IMG_3226

IMG_3234

IMG_3245

IMG_3257

 

Mõne sõnaga Gyürüfü ökokülast ja sealse kandi saviehitusest

 
IMG_1039-1024
 
Gyürüfü külas oli sada aastat tagasi umbes 200 elanikku, kes ka majanduslikult üsna hästi hakkama said. Kommunistliku Ungari aegadel jäi küla aga aktiivsest ühiskondlikust majandusvööndist väljapoole, siinset piirkonda peeti halvasti ligipääsetavaks ja perspektiivituks ning mingeid arengutoetusi ei antud. Sama saatus tabas veel paljusid eraldatumates kohtades asuvaid Ungari külasid, mille allakäigu juures räägiti paratamatust lõivust progressile.
Küla taassünd algas 1990-ndate algul, mil rühm rohelise maailmavaatega tudengeid piirkonna taasavastas, Gyürüfü Sihtasutuse lõi ning kohaliku omavalitsusega 174 ha maa kasutamiseks lepingu sõlmis. Eesmärgiks oli iseseisva ja jätkusuutliku ökoloogilise elustiiliga kogukonna loomine, mis propageeriks looduslikku eluviisi ja kohapeal kasutatud traditsioonilisi ehitus- ja maaharimistehnoloogiaid.
Tänapäeval on Gyürüfü koduks 8 perekonnale kokku umbes 30 elanikuga. Küla laiendamine jätkub,eesmärgiks on elanike arv 200 ja 300 vahel. Püütakse täielikult sõltumatu majandamise suunas – elutegevuseks vajaminevast energiast saadakse juba praegu ligi 2/3 kohapealseid taastuvaid energiaallikaid kasutades, elektri saamiseks on abiks ka päikesepatareid. Heal järjel on nii põllundus kui ka aiandus, kogu taimne toit püütakse kasvatada kohapeal, liha- ja piimatooteid ostetakse ümbruskonna talunikelt.

Gyürüfü ökoküla missiooniks on täielikult kemikaalivaba mahepõllunduse arendamise kõrval olla ka säästvate ehitustehnoloogiate alase info koguja ja vahendaja – vastavate töötubade tegevusse püütakse kaasata külastajaid, tulemusi esitletakse avalikkusele ja jõudumööda püütakse osa võtta alal tegutsejate rahvusvahelise võrgu tööst. Tegeletakse ka turismigruppide vastuvõtuga, lastegruppidele on olemas mitmed metsarajad.

Gyürüfü küla majad on ehitatud erilist, aastasadade jooksul arendatud traditsioonilist settemudal-kergsavil põhinevat ehitustehnoloogiat kasutades.

Siin leiduva savika settepinnase eripära lubab hooneid püstitada talgutööna ja massiivtehnikas, seina mööda järjest kõrgemale tõstetavaid laudadest raame kasutades. Vastavat ehitusmaterjali leidub külluses kohapeal, võiks öelda, et otse ehitusplatsil – ca 20 cm paksuse huumuskihi all on umbes poolemeetrine kiht savi ja omakorda savikihi all kõnealune massiivtehnikas ehituseks sobiva lahja savi/muda kiht. Sellised kolmveerand meetri paksuste seintega ehitised valmivad kiiresti ja odavalt, olles talvel hästi sooja pidavad ja ka suvise kuumuse eest piisavalt kaitsvad. 50-60 m2 suuruse väikeelamu saviseinte püstitamiseks kulub 20 oskajal mehel üks pikk tööpäev. Seinte paksus kõigub 60 cm-st välisseinte puhul kuni 40 cm siseseinteni.

Seina tegemiseks tõstetakse vundamendile ca 25 cm kõrgune puust raam, mille vahe täidetakse otse kaevikust võetud, kergelt niiske materjaliga, mis kohe eriliste puust tampidega kinni tambitakse. Seejärel võetakse raam lahti, asetatakse valminud müüriosale iga kolmveerand meetri järel raudlatid või ½’’ torujupid, toetatakse raam nendele ja jätkatakse materjali lisamist ning kinnitampimist. Raami lisatava materjali niiskusaste on väga oluline, selle sobivuse üle otsustatakse käega katsudes. Mingi ettekujutuse annab ka kukkumiskatse - rusikasse pigistatud mudapalli meetri kõrguselt maha langeda lastes ei tohi see katki minna.

Tegemist on Ungaris üsna laialt levinud tehnikaga, hinnanguliselt 60% territooriumil on sellisel moel talumaju ehitatud.

Kohapeal tehakse ka raskest savist telliseid, mida kasutatakse ahjuehituses.

Plasti, metalle ja betooni on ehituste juures kasutatud vaid möödapääsmatuil juhtudel, eelkõige tehnovõrke rajades. Läbi mõeldud ja ökonoomne on kogu veevarustus kaevudest ja heitveepuhastitest kuni sooja vett tootvate päikesekollektoriteni. Talvel kasutatakse sooja vee saamiseks erilise ehitusega puuküttel ahjusid.

 

Raporti koostas Madis Rennu,

Viljandi Kultuuriakadeemia

 
 
 
 
Gyürüfü küla kontaktid:
Post:
Helesfa-Gyurufu Pf.3
Gyurufu H-7683
Hungary
Telefon: +36 73554412
 
 

Savi kohaliku ehitusmaterjalina

savea 

 

Savi on kohaliku ehitusmaterjalina tuntud juba üle 9000 aasta. See on olnud väga levinud ehitusmaterjal kõigis muinaskultuurides - ja seda mitte ainult elumajade, aga ka kultushoonete ehitusel. Ka tänapäeval elab umbes 1/3 maa elanikkonnast savimajades. Tuleb märkida, et savi pole ainuke sidusmaterjal selliste ehitiste seinasegudes, selle asemel võivad olla väga erinevad kleepja loomuga settepinnase liigid. Siiski on savi näol tegemist tõenäoliselt kõige levinuma kasutusega loodusliku ehitusmaterjaliga.

 Eesti saviehituse traditsioonid pole kuigi pikad, aga siiski on meil ette näidata pooleteise sajandi pikkune kogemus. Eesti ehitised võib jagada nelja perioodi:

Esimene periood – 1850-1870. Ehitati ilma vundamendita.

Teine periood: 1870-1900. Ehitati peamiselt maamajasid, ilmus vundament ja puust akna- ja ukseraamid.

Kolmas periood: 1906-1914. Selle perioodi elumajadel on ukse- ja aknaraamid betoonist.  

Neljas periood: 1920-1930. Savihooned ilmuvad linnadesse, nii on näiteks Tartus neid ka mitmeid tänapäevani säilinud.

 

Kogu Eesti lõikes on aga saviehitus traditsioonina kinnistunud eelkõige lõunapoolsetes maakondades. Küllap on siin oluline vahe ka mullastiku erinevustel – on ju Lõuna-Eestis savi väga tihti võimalik kaevata otse ehitusplatsil, mis muutis sellest ehitamise eriti säästlikuks.


Saviseinte eeliseid:

-         savi säilitab puitu ja tasakaalustab ruumide niiskustaset

-         saviseinad hoiavad hästi sooja

-         saviseinte rajamiseks vajalik energiahulk on väike

-         kulud abimaterjalile ja transpordile on väikesed

-         ideaalne materjal iseehitajale

-         saviseinad on 100% taaskasutatavad ja jäätmena loodusele täiesti ohutud

 

Saviseinte puudused:

-         tegemist on standardiseerimata materjaliga

-         kokkutõmbumine kuivades

-         veekindluse puudumine

 

Eestis on saviehitustraditsioon säilinud, aga paljudes Euroopa maades on vastav oskusteave käibelt kadunud. Niisiis on siin vastavate uuringute tegemiseks olemas nii ajalooline taust kui ka head väljavaated saadud info edukaks kasutamiseks praktikas. Ala uurimisega tegeleb hetkel aktiivselt Eesti Maaülikooli maaehituse osakond – vaatluse all on erinevate täiteaineid sisaldavate savisegude mehaanilised ja soojuslikud omadused.

 

Kristina Akermanni teksti lühendatult tõlkinud Madis Rennu