Seminarid

Põlvamaa ökofestivali seminar "Profilt profile"

vihapilt

Translation in progress

Järjekorras neljas seminar "Profilt profile" on Põlvamaa ökofestivali lahutamatu osa. See on koht, kus professionaalid jagavad oma mõtteid ja teadmisi oma ala tegijatega.

Seminar toimub 16. augustil kell 12.00-17.00 Piusa Külastuskeskuses Orava vallas ning Koidula piirijaamas.

Seminari eesmärgiks on anda ülevaade probleemidest ja keskkonnamõjudest, mis jäävad meie haardeulatusest välja ehk on riikide ja piiride ülesed. Antakse mitmekülgne ja põhjalik ülevaade sellest, mis mõjutab Peipsi järve kui ökosüsteemi. Mida toovad kaasa tuuled meie naabrusest ning kuidas oleme mõjutatud maailmas toimuvatest sündmustest. Keskendutakse piiriülesele koostööle ja mõjudele. Otsitakse ja pakutakse üheskoos välja lahendusi olukorra mõjutamiseks ja seeläbi keskkonna paremaks muutmiseks.

Toimumise kohaks on uus atraktiivne Piusa külastuskeskus ning osalejad saavad eksklusiivse võimaluse külastada vastvalminud Koidula piirijaama - Euroopa raudteeväravat itta.

Päevakava:
Kell 11:30 Saabumine ja registreerimine Piusa külastuskeskuse seminarisaalis

Kell 12:00 Õhk – Marek Maasikmets, Eesti Keskkonnauuringute Keskuse õhukvaliteedi juhtimise osakonna nõunik
Mida pilved meile kaela toovad? Kuidas mõjutavad meid Fukushima kiiritusemolekulid või Islandi tuhk? Kas Eesti on õhusaastet importiv või eksportiv riik? Kuidas toimub õhusaaste mõõtmine? Kuidas käituda võimaliku suurõnnetuse korral raudteel, kui tegemist on kergesti lenduvate ohtlike ainetega? Kuidas ja kui kaugele võib levida põlengutel tekkiv suits ning mis ohte see endaga kaasa toob?

Kell 12:50 Vesi – Helle Mäemets, filosoofiadoktor hüdrobioloogia erialal, Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi Limnoloogiakeskuse teadur
Kes ja mis kuuluvad Peipsi järve terviklikku ökosüsteemi? Kui tõenäoline on, et tulevikus võib Peipsi järve "vallutada" mõni tulnukliik? Milline osa Peipsi-Pihkva järvest on enim mõjutatud inimetegevusest? Kas punktreostusallikad on aja jooksul muutunud? Kas hajukoormusest tingitud eutrofeerumise vähendamisele on lahendusi? Kas taimede ja vetikate järgi saab hinnata järvevee reostust? Kuidas toimib ja kuidas võiks toimida piiriülene koostöö järve kaitsmiseks?

Kell 13:40 Lõunapaus, vaba arutelu

Kell 14:40 Piiriäärsete omavalitsuste piiriülene koostöö – Raul Kudre, Põlvamaa Omavalitsuste Liidu esimees, Värska vallavanem
Mis häda selle koostööga on, kas ei saa üksi tehtud? Millises valdkonnas on koostööga kõige kaugemale jõutud? Millised keskkonnaasju on ühiselt aetud? Millised keskkonnaprojektid on korda läinud? Kas mõni on läbi kukkunud? Mida tehti koos Venemaaga Värska vallas ja mida koos Värska vallaga Venemaal? Mida peaks teadma, enne kui naabritega seltsida? Milliseid keskkonnaprojekte võiks ideaalis ette võtta? Millised keskkonnaprojektid tuleb niikuinii koos ette võtta? Millises keskkonnavaldkonnas võiks koostöö Venemaaga tulevikus kõige viljakam olla? Kas kohalik koostöö on edukam kui riikide koostöö?

Kell 15:00 Ekskursioon Koidula piirijaama

Kell 17:00 Seminari lõpp

Aeg ja koht:
16. augustil kell 12.00-17.00 Piusa Külastuskeskuses Orava vallas ning Koidula piirijaamas. Vaata ka www.piusa.ee 

Osalejate arv: kuni 50 inimest

Osalemistasu: 4 €. Hinna sisse kuuluvad seminari materjalid ja kerge eine.

Tasumine: pärast registreerumist ja korraldajalt vastava kinnituse saamist SA Põlvamaa Arenduskeskus a/a 10220032149013, lisada osaleja nimi ja märgusõna "seminar".

NB! Piirijaama saavad külastada vaid enne 1. augustit registreerunud!

Lisainfo: Mikk Männiste, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. , tel 512 2084, www.keskkonnateenistus.eu 

Seminari korraldajad võtavad kõigi registreerunutega ühendust.

Piirijaama külastamiseks vajalik kehtiv isikuttõendav dokument, eelregistreerimiseks saata nimi, isikukood ja dokumendi number See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Allikas:

http://www.polvamaa.ee/index.php?page=3009&

Projekti lõpuseminar

¡DO IT! flaier_augustis_oranz_small1-400

 

Projekti ProNatMat lõpukonverents
14. september 2012
Tallinna Ülikooli Tallinna saalis

 

Reedel 14. septembril 2012. aastal toimub Euroopa Regionaalarengu Fondi Kesk-Läänemere INTERREG IV A 2007-2013 projekti Promoting Natural Material know-how (ProNatMat) lõpukonverents.

Oodatud on kõik, kel huvi looduslike materjalide kasutamise vastu erinevates valdkondades alates ökoehitusest, materjalide uuringutest, käsitööst kuni beebide kunstitundide ja kunstiteraapiani. Konverents on osalejatele tasuta.

Konverenstile on vajalik eelnev REGISTREERIMINE.

Projektiüritused jätkuvad 15.-16. septemberil Ökomässul Telliskivi Loomelinnakus.

Programm
9:15   Registreerimine ja hommikukohv, M-218 (Mare maja II korrus)
10:00 – 10:15   Konverentsi avamine, M-218 (Mare maja II korrus)
10:15 – 10:50   Loodusmaterjale kasutav käsitöö elatise ja sotsiaalse ressursina. Madis Rennu, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia 
10:50 – 11:00   Projekti tulemused piltides. Outi Tuomela, Turu Kutsekõrgkool 
11:00 – 11:35   Puit ehitusmaterjalina. Arkitekt Panu Kaila 
11:35 – 11:45   Projekti tulemused piltides. Tarmo Elvisto, Säästva Renoveerimise Infokeskus MTÜ 
11:45 – 12:20   Materialiseerunud enese-peegeldus. Materjalide tähendus kuntiteraapias. Dr. Eha Rüütel, Tallinna Ülikool 
12:20 – 12:30   Projekti tulemused piltides. Kristina Akerman, Eesti Maaülikool 
12:30 – 13:05   Looduslik savi ja kliimamuutused. Dr. Jari Holopainen, Helsingi Ülikool  
13:05 – 14:30   Lõuna, vt toidukohtade nimekirja allpool

14:30 – 15:00   Posterettekanded ja publikatsioonide esitlemine aatriumis 

15:00 - 17:00   Seminarid ja töötoad 
 1. Uurimisseminar, M-218 (Mare maja II korrus):
- Looduslikud materjalid kõrgkoolis Kesk-Läänemere Interreg IVa programmis. Turu Ülikool
- Savi ehitusmaterjalina. Eesti Maaülikool
- Mida me teame kasetohust? Åbo Akademi Ülikool
- Ülevaade projekti jooksul kogutud käsitöövideotest. TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia 
 2. Seminar. Soome-Eesti koostöö. Turu Ülikool, Päris -Soome Eesti-keskus ja Turu linna infopunkt. M-648 (Mare maja VI korrus)
 3. Töötuba. Vaiguga joonistamine, Markus Tuormaa ja Minna Hokka. Turu Kutsekõrgkool. U-120 (Narva mnt 25, Ursa maja)
 4. Töötuba. New’n’Trad Lime. Jüri Kuusmann. Säästva Renoveerimise Infokeskus MTÜ. U-122 (Narva mnt 25, Ursa maja)
 5. Töötuba. Materjalid kunstiteraapias: õppefilmi  ja uuringu esitlus. Mai Sein-Garcia, Aili Vahtrapuu ja Eha Rüütel. Tallinna Ülikool. M-340 (Mare maja III korrus)

17:30-18:30 Konverentsi lõpubankett (Aatrium, Mare maja III korrus)

Töökeeled
Konverentsi töökeeled on eesti, soome ja inglise keel. Tallinna saalis tõlgitakse sünkroonselt ettekanded eesti ja soome keelde. Teistes töötubades valitakse keel vastavalt osalejate vajadustele.

 

Lõuna
Lõunat saab süüa järgnevates kohtades:

Tudengikohvik, Terra maja I korrusel. Avatud E-R 09.00-16.00  Tasumine ainult sularahas
Kohvik Kehrweder, Mare maja I ja III korrusel
Restoran Harts, Narva mnt  36, II korrus
Restoran Odessa, Narva mnt 36, I korrus
Restoran Villa Thai, Vilmsi 6
Silk Sushi Bar, Narva mnt 15
Cafe Peterson, Narva mnt 15

 

Publikatsioonide esitlus aatriumis
Peale lõunat esitletakse projekti käigus valminud projekti kogumikku ja raamatut „Looduslikud materjalid väikelaste käelises tegevuses“.

 

Seminaride ja töötubade kirjeldused

1. Uurimisseminar
Seminaril tutvustatakse projekti käigus tehtud järgmisi uurimusi:
- Savi ehitusmaterjalina. Eesti Maaülikool - Mida me teame kasetohust? Åbo Akademi Ülikool
- Ülevaade projekti jooksul kogutud käsitöövideodest. TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia
Seminar toimub eesti ja soome keeles sünkroontõlkega.

2. Seminar. Soome-Eesti koostöö. Turu Ülikool, Päris -Soome Eesti-keskus ja Turu linna infopunkt

3. Töötuba. Vaiguga joonistamine. Markus Tuormaa ja Minna Hokka. Turu Kutsekõrgkool
Looduslikud värvid ja helid. Osalejad valmistavad 19. sajandi klarnetitüüpi muusikainstrumente.

4. Töötuba. New’n’Trad Lime. Jüri Kuusmann. Stucco-lustro töötuba ajalugu ja kaasaeg. Säästva Renoveerimise Infokeskus MTÜ.
Lubi on pikkade traditsioonidega ja Eestile omane ehitusmaterjal. Lubjapasta, mis valmistatud traditsioonilisel meetodil on materjal mitte ainult ajaloolise autentsuse tarbeks, vaid sellest saab valmistada ainulaadset sisekujundust nõudlikkusse, keskkonnasõbralikku ja isikupärasesse kaasaegsesse interjööri.

5. Töötuba. Materjalid kunstiteraapias: õppefilmi ja uuringu esitlus. Mai Sein-Garcia, Aili Vahtrapuu ja Eha Rüütel. Tallinna Ülikool
Töötoas arutatakse materjalide tähenduse üle teraapias, tehakse midagi praktilist ning tutvutatakse projekti käigus valminud uuringut ja õppefilmi „Materjalid kunstiteraapias“.

 


Konverents on kokkuvõte Euroopa Regionaalarengu Fondi Kesk-Läänemere INTERREG IV A 2007-2013 projekti Promoting Natural Material know-how (ProNatMat) kolmest tegevusaastast.
Konverentsi korraldavad: Turu Kutsekõrgkool, Tallinna Ülikool, Säästva Renoveerimise Infokeskus MTÜ, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia, Eesti Maaülikool, Tartu Turu linna infopunkt, Turu Ülikool, Åbo Akademi Ülikool, Päris-Soome Eesti-keskus

30.11 - Viljandimaal Kõpus seminar päranditeemadel

Seminaril arutleti ehituspärandi tänapäevase kasutamisega kaasneva üle. Vaata artiklit "Sakalas".

Põlvamaa ökofestival "Rohelisem elu" taas tulekul

Translation in progress

15.-20. augustini 2011 toimub Põlvamaal Ökofestival “Rohelisem elu 2011”

Sel aastal juba kuuendat korda toimuv Ökofestival tutvustab säästvaid ja elukeskkonda hoidvaid tegutsemise viise ja õpetab neid rakendama ka igapäevaelus.

Tänavune festival pühendatud metsale. Festivalinädala jooksul toimuvad mitmed õpitoad ja retked, kus õpitakse tundma nii metsade rolli looduslike elupaikadena kui ka erinevate metsasaaduste kasutamist - tuntud loodusfotograafi juhendamisel saab õppida pildistama loodust, toimuvad restaureerimise ja roigasmööbli valmistamise õpitoad, mükoloogi juhendamisel käiakse ühiselt seenel, õpitakse hoidistamist ning kasutama erinevaid taimi ja ürte nii kosmeetilisel kui tervistaval eesmärgil.


2010. aasta festivali perepäeval. Foto: Reeli Kork

Tuntud loodusemehe Aleksei Turovskiga toimuvad retked Põlvamaa loodusesse. Et käesoleval aastal toimuvad juba kahed talgud – Piusa Ürgorus ning Postiteel, siis annab Ökofestival omapoolse panuse looduskeskkonna hoidmiseks. Mõttemustrite murdmine rohelisema elulaadi suunas saab toimuma õhtustel lõkkeloengutel. Festivali retkedele ja õpitubadele registreerimine algab 1. juulil 2011.

Ökofestivali perepäeval ootame kõiki huvilisi 20. augustil Põlva Talurahvamuuseumisse Karilatsis. Toimub suur loodustoodete laat, kus põhirõhk on omamaisel toodangul. Kavas on ka potipõllunduse seminar, toimuvad metsaretked, saab proovida keskkonnasõbralikke liikumisvahendeid jpm. Kultuurilist meelelahutust pakuvad ansambel Jäääär, noorte rahvatantsurühm Kagu Kabujalkõsõ ning folkorkester Tuulelõõtsutajad.

Ökofestivali korraldab SA Põlvamaa Arenduskeskus koos Põlva Maavalitsuse, Europe Direct´i ja  Põlvamaa Omavalitsuste Liiduga. Kaasa aitab Keskkonnateenistus. Festivali toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus, sponsor on AS Värska Vesi.  

Lisainfo:
Kaire Mets,
SA Põlvamaa Arenduskeskus
Tel 506 6568
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.  

Allikas:

http://www.polvamaa.ee/index.php?page=2317&;

Seminari kava

 

Kesk-Läänemere INTERREG IV-a programmi projekti

„ProNatMat“ avaseminar

 

„Traditsioonilised ja uued kohalikud looduslikud materjalid ning tehnoloogiad“

 

Toimumisaeg: reede 23.04.2010

Toimumiskoht: Eesti Maaülikool, Kreutzwaldi 5, ruum 1A5

 

 

9.30-10.00 Registreerumine ja tervituskohv

 

10.00-10.15 Tervitussõnad ja  Central Baltic Interreg IV-a programmi projekti „ Promoting Natural Materials“ tutvustus. Simi Päivi, TUAS; Tarmo Elvisto, SRIK Tallinn; Jaan Miljan, EMÜ

10.15-11.45 „Peipsiveer kui Sibula-Meka.“ Viktor Nukka, Kallaste linnavalitsus

11.45-12.30 „Looduslikud kiudtaimed ja tulevik.“ Pekka Vilppunen, Arctic Fiber Company

12.30-12.45 „International United Farmers, mis see on?“ Külli Kell, International United Farmers

12.45-13.15 Ringkäik Maaülikooli maaehitusosakonna laborites. Kristina Akermann, Eesti Maaülikool

 

13. 15- 14. 00 Lõuna

 

14.00-14.30 "Kohalikud looduslikud ehitusmaterjalid". Jaan Miljan, Eesti Maaülikool

14.30-15.00 "Kohalikud looduslikud soojustusmaterjalid".  Martti-Jaan Miljan, Eesti Maaülikool

15.00-15.30 "Savi kui kohalik looduslik ehitusmaterjal Eestis ja mujal maailmas". Kristina Akermann, Eesti Maaülikool

 

15.30-15.45  Kohvipaus

 

15.45-16.15 „Roomaa - koht, kus kõik on valminud pilliroost“.  Tauno Laasik,  MTÜ Peipsi Vikat

16.15-17.00 "Päikeseenergial töötav igamehe puidukuivati". Andres Ansper, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia

17.00 -18.00 Diskussioon ja  kokkuvõte seminarist.

 

Osavõtt tasuta

Eelregistreerimine ja info: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.