Nahk

Nahk

ISELOOMUSTUS

Nahal on palju erinevaid vorme ja see on ka üks tähtsamaid looduslikke materjale. Nahktoodete valmistamisel on väga pikk traditsioon, mis kutsub ka tänapäeva sünteetiliste materjalide küllusliku valiku juurest ikka ja jälle katsetama vana ja äraproovitut nahka - nii jalanõude, riiete, mööbli kui ka muude väga erinevate esemete juures.

Nahk koosneb kollageenikiududest. Kollageeni ehitus on keeruline, selle molekulid reastuvad neljale makromolekulaarsele tasandile. Esimene neist suudab molekule kokku pakkida eriliselt organiseeritud ehitusviisi järgi, mida nimetatakse fibrilliks. Fibrilli moodustavad suuremad molekulikimbud, millest omakorda moodustuvad veelgi suuremad üksused - kuni silmaga nähtavate nahakiudude kimpudeni.

Kõik selgroogsete liikide nahad moodustavad läbilõikes kolm erinevat kihti, mis erinevad üksteisest nii oma ehituse ja keemilise koostise kui ka füsioloogiliste omaduste poolest. Need kihid on marrasknahk, pärisnahk ja nahaaluskude.

Pargitud nahk koosneb sõltuvalt nahatüübist ja parkimismenetlusest 45-75% ulatusest naturaalnahast, 8-45% ulatuses parkimisvahenditest, 1-25% ulatuses rasvast, kuni 3% ulatuses värvainest ning 8-15% ulatuses niiskusest.
Taimsete parkainete kasutamisel võib nende osa pargitud nahas ulatuda kuni 30%-ni.

 

KASUTAMINE

Nahka kasutatakse peamiselt jalanõude, riiete, mööbli, sõidukite, kottide ja vööde valmistamisel. Igal aastal toodetakse umbes 500 000 tonni ehk 1,5 miljardit m2 nahka.

Nahkade ehitus on liigiti väga erinev - tuleb teada, milliste loomade nahku mis otstarbel kasutada annab. Suuri erinevusi on struktuuris, kiu ehituses, aga ka muudes omadustes. Sellepärast ei ole näiteks õhuke lambanahk hea kingade sisevoodriks ning paksu pullinahka pole mõtet püüda vormida peenteks nahkkinnasteks.

KÄTTESAADAVUS

Kohalikelt jahimeestelt saab väga erinevaid ulukinahku. Tapamajadest saab nii ajusid kui ka pekki, mis koduseks parkimiseks ning nahkade õlitamiseks vajalikud oma rohke rasvasisalduse poolest. Samuti saab loomanahku talunikelt, kes loomi oma tarbeks kasvatavad. Muidugi on käsitöö vajadusteks kättesaadav ka suur valik töödeldud nahka.

 

LINGID

Traditsiooniliste nahatööde kohta tasub ikka küsida mõnest kohalikust kingsepatöökojast: nii näiteks Viljandis, Leola ärihoones, mis asub aadressil Jakobsoni 11, töötab juba 12 aastat meister Lennart Männiste. Põhiliselt tegeleb Lennart nahkesemete parandustöödega. Tema käe alt on läbi käinud väga erinevad tooted: sadulakotid, roolirattad, nahktagid, nahkrihmad. Parandatud on ka nahkmööblit.

Töö jaoks vajaliku materjali toob Lennart Jõgevalt. Lennartiga saab kontakti Facebookis: „Leola kingsepp“ või siis tel. nr: 5515568.

Teine kohalik kingsepp on Priit Reimand, kes tegeleb nahatööga juba 21 aastat. Tööd alustas Tallinnas kooperatiivis „Välk“ jalatsite juurdelõikajana meister Jaagu käe all. Seal õpetati kuidas nahk venib. Mõningad näited: kaela- ja kõhunahk venivad pikkupidi. Tagumikunahk ei veni üldse. Kaenlaalusenahk aga seevsatu venib igatepidi. Priit tellib algmaterjali juba vajaliku paksuse ja tooniga. Priidu töökojas valmivad ka pastlad. Korraga valmistatakse 4 paari, mis valmivad 2-3 päevaga. Vajaminev nahk pasteldele tellitakse Leedust.

Kontakt tel.:+372 509 0402 See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Valik käsitööna nahka töötlevaid ettevõtteid – kuigi enamikule neist on põhiteenistuseks auto- ja motoasjandusega seonduv nahatöö, siis tasub küsida ka muude nahkesemete korrastamise kohta:

HELM GRUPP AS

E-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Laki 7, Tallinn, 10621, Harjumaa

ANTURAŽ OÜ

Pae 7-47, 13619 TALLINN

tel.6327537,56641327

TUNINGSTYLE OÜ

Seebi 22, 11316 TALLINN

http://www.sadulsepp.ee/

AUTOX OÜ

Kontakti saab Autoxiga Uus tn. 38, Viljandi või siis internetis www.uus38.ee

Telefon: +372 5664 4837, +372 5556 1443

Kust saada toormaterjali? Paar töökoda on viidanud, et hea nahavaliku leiab „Nevotexist“ http://www.nevotex.com

NB! Lingitud ettevõtteid ei ole kuidagi eelistatud. Kõik firmad ei ole kõige paremad ja kõik tööd ei pruugi olla kvaliteetsed. Veebilehed ei anna täit informatsiooni; tellija peaks olema ettevaatlik ning koguma tegijate kohta lisateavet. Veebilehtede kvaliteet ei pruugi olla mingis vastavuses tööde kvaliteediga (1).

Soome linke:

Naha töötlemise protsessist (Soome keeles):
http://www.lapna.fi/valmistus.htm
http://www.nahkurinverstas.fi/valmistusprosessi.html
Nahatöödest:
http://wikikko.info/wiki/Nahan_muokkaus

Muud lingid:
http://www.kxd.fi/nahan_faktat
http://www.ketek.fi/oske/Selvitys_NanoNahka_Ikonen_18052011.pdf
http://rihmasto.fi/sites/default/files/nahkaopas.doc
Vt ka Harrastajanahkurin käsikirja. Jouko Esklinen ja Kari Franck. Datafun 1999.

 

Parkimine

Parkimine seisneb kergesti laguneva ja kehva soojapidavusega toornaha töötlemises tehnilises mõttes vastupidavaks laia kasutusalaga materjaliks. Pargitud naha omadused sõltuvad nii valitud parkimismenetlusest kui ka parkainetest. Viimaste hulgas võib kasutada ka mitnesuguseid loodusliku päritoluga materjale - taimekoort ning loomseid rasvu.

Taimepark

Taimedega parkimisel kasutatakse kõrge tanniinisisaldusega aineid - lihtsaim ja kättesaadavaim on puukoor, kuigi ohtrasti tanniini on ka tees, veinis ning mitmetes marjades. Parkainet lisatakse sõltuvalt selle tanniinisisaldusega - tavaline kogus on kahekordne parkimisele mineva naha kaal. Levinumad puuliigid on kask, lepp, mitmed pajuliigid ning tamm.

Rasvapark

Rasvainega parkimine muudab naha veekindlaks. Selleks kasutatakse mitmesuguseid loomseid jääkrasvu, traditsioonilises parkimises ka looma enda aju, mis purustatakse, segatakse veega ning määritakse pargitavale nahale. Selline parkimisprotsess on kiire, kestes vaid paar päeva (taimepargi kestus on vähemalt paar nädalat).

_______

1 - Eesti nahatööde tegijate kohta aitas infot koguda Viljandi KA üliõpilane Janno Sild.