|
NahkNahk
ISELOOMUSTUSNahal on palju erinevaid vorme ja see on ka üks tähtsamaid looduslikke materjale. Nahktoodete valmistamisel on väga pikk traditsioon, mis kutsub ka tänapäeva sünteetiliste materjalide küllusliku valiku juurest ikka ja jälle katsetama vana ja äraproovitut nahka - nii jalanõude, riiete, mööbli kui ka muude väga erinevate esemete juures. Nahk koosneb kollageenikiududest. Kollageeni ehitus on keeruline, selle molekulid reastuvad neljale makromolekulaarsele tasandile. Esimene neist suudab molekule kokku pakkida eriliselt organiseeritud ehitusviisi järgi, mida nimetatakse fibrilliks. Fibrilli moodustavad suuremad molekulikimbud, millest omakorda moodustuvad veelgi suuremad üksused - kuni silmaga nähtavate nahakiudude kimpudeni. Kõik selgroogsete liikide nahad moodustavad läbilõikes kolm erinevat kihti, mis erinevad üksteisest nii oma ehituse ja keemilise koostise kui ka füsioloogiliste omaduste poolest. Need kihid on marrasknahk, pärisnahk ja nahaaluskude. KASUTAMINENahka kasutatakse peamiselt jalanõude, riiete, mööbli, sõidukite, kottide ja vööde valmistamisel. Igal aastal toodetakse umbes 500 000 tonni ehk 1,5 miljardit m2 nahka. Nahkade ehitus on liigiti väga erinev - tuleb teada, milliste loomade nahku mis otstarbel kasutada annab. Suuri erinevusi on struktuuris, kiu ehituses, aga ka muudes omadustes. Sellepärast ei ole näiteks õhuke lambanahk hea kingade sisevoodriks ning paksu pullinahka pole mõtet püüda vormida peenteks nahkkinnasteks. KÄTTESAADAVUSKohalikelt jahimeestelt saab väga erinevaid ulukinahku. Tapamajadest saab nii ajusid kui ka pekki, mis koduseks parkimiseks ning nahkade õlitamiseks vajalikud oma rohke rasvasisalduse poolest. Samuti saab loomanahku talunikelt, kes loomi oma tarbeks kasvatavad. Muidugi on käsitöö vajadusteks kättesaadav ka suur valik töödeldud nahka.
LINGIDTraditsiooniliste nahatööde kohta tasub ikka küsida mõnest kohalikust kingsepatöökojast: nii näiteks Viljandis, Leola ärihoones, mis asub aadressil Jakobsoni 11, töötab juba 12 aastat meister Lennart Männiste. Põhiliselt tegeleb Lennart nahkesemete parandustöödega. Tema käe alt on läbi käinud väga erinevad tooted: sadulakotid, roolirattad, nahktagid, nahkrihmad. Parandatud on ka nahkmööblit. Töö jaoks vajaliku materjali toob Lennart Jõgevalt. Lennartiga saab kontakti Facebookis: „Leola kingsepp“ või siis tel. nr: 5515568. Teine kohalik kingsepp on Priit Reimand, kes tegeleb nahatööga juba 21 aastat. Tööd alustas Tallinnas kooperatiivis „Välk“ jalatsite juurdelõikajana meister Jaagu käe all. Seal õpetati kuidas nahk venib. Mõningad näited: kaela- ja kõhunahk venivad pikkupidi. Tagumikunahk ei veni üldse. Kaenlaalusenahk aga seevsatu venib igatepidi. Priit tellib algmaterjali juba vajaliku paksuse ja tooniga. Priidu töökojas valmivad ka pastlad. Korraga valmistatakse 4 paari, mis valmivad 2-3 päevaga. Vajaminev nahk pasteldele tellitakse Leedust. Kontakt tel.:+372 509 0402 See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. Valik käsitööna nahka töötlevaid ettevõtteid – kuigi enamikule neist on põhiteenistuseks auto- ja motoasjandusega seonduv nahatöö, siis tasub küsida ka muude nahkesemete korrastamise kohta: HELM GRUPP AS E-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. Laki 7, Tallinn, 10621, Harjumaa ANTURAŽ OÜ Pae 7-47, 13619 TALLINN tel.6327537,56641327 TUNINGSTYLE OÜ Seebi 22, 11316 TALLINN AUTOX OÜ Kontakti saab Autoxiga Uus tn. 38, Viljandi või siis internetis www.uus38.ee Telefon: +372 5664 4837, +372 5556 1443 Kust saada toormaterjali? Paar töökoda on viidanud, et hea nahavaliku leiab „Nevotexist“ http://www.nevotex.com NB! Lingitud ettevõtteid ei ole kuidagi eelistatud. Kõik firmad ei ole kõige paremad ja kõik tööd ei pruugi olla kvaliteetsed. Veebilehed ei anna täit informatsiooni; tellija peaks olema ettevaatlik ning koguma tegijate kohta lisateavet. Veebilehtede kvaliteet ei pruugi olla mingis vastavuses tööde kvaliteediga (1). Soome linke: Naha töötlemise protsessist (Soome keeles): Muud lingid:
ParkimineParkimine seisneb kergesti laguneva ja kehva soojapidavusega toornaha töötlemises tehnilises mõttes vastupidavaks laia kasutusalaga materjaliks. Pargitud naha omadused sõltuvad nii valitud parkimismenetlusest kui ka parkainetest. Viimaste hulgas võib kasutada ka mitnesuguseid loodusliku päritoluga materjale - taimekoort ning loomseid rasvu. TaimeparkTaimedega parkimisel kasutatakse kõrge tanniinisisaldusega aineid - lihtsaim ja kättesaadavaim on puukoor, kuigi ohtrasti tanniini on ka tees, veinis ning mitmetes marjades. Parkainet lisatakse sõltuvalt selle tanniinisisaldusega - tavaline kogus on kahekordne parkimisele mineva naha kaal. Levinumad puuliigid on kask, lepp, mitmed pajuliigid ning tamm. RasvaparkRasvainega parkimine muudab naha veekindlaks. Selleks kasutatakse mitmesuguseid loomseid jääkrasvu, traditsioonilises parkimises ka looma enda aju, mis purustatakse, segatakse veega ning määritakse pargitavale nahale. Selline parkimisprotsess on kiire, kestes vaid paar päeva (taimepargi kestus on vähemalt paar nädalat). _______ 1 - Eesti nahatööde tegijate kohta aitas infot koguda Viljandi KA üliõpilane Janno Sild.
|
|