Muut taitajat

Viron restaurointiyhdistys

RESTAUROINTIYHDISTYKSEN (RY) perustajajäsenet

Toomas Aasmaa, Ivar Ehin, Tarmo Elvisto,Vahur Kõrbe, Evar Riitsaar, Henno Sarv, Vello Trell, Indrek Värv, Tõnu Vainküla, Vallo Varik, Rein Metsniin.

 

RESTAUROINTIYHDISTYKSEN jäsenet listattuna toimialoittain

Ikkunoiden ja ovien restaurointi 

 

Andres Ristal    50 86 831      Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Indrek Värv      52 55 123      Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Ivar Ehin           50 40 892      Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

(vanhojen ikkunoiden ja ovien kopiot)

Olesja Jatsuk    55 988 599    Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. (vain ovien restaurointi)

Vahur Kõrbe     55 84 953      Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. (vain ovien restaurointi)
Vello Trell         52 81 525      Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Koristeseinämaalaukset

 

Evar Riitsaar      51 17 361    Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. (freskot, puun kutistaminen)

Olesja Jatsuk     55 988 599  Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Rakennusten restaurointi 

 

Ivar Ehin            50 40 892      Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Vallo Varik         50 91 044      Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Kiviseinien restaurointi

 

Ivar Ehin             50 40 892     Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Rein Metsniin     53 462 802

43 58 986

 

Rappaukset

 

Ivar Ehin             50 40 892     Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Kermo Jürmann  56 665 425   Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Marko Kikas         56 600 811  Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Taavi Leis           52 83 680     Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Tanel Tubin        50 67 432     Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Maalit, perinteiset värit 


Ivar Ehin             50 40 892     Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Karin Kirtsi          53 479 203   Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. gmail.com

Olesja Jatsuk      55 988 599   Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Savirakennukset

 

Marko Kikas         56 600 811  Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Huonekalujen restaurointi 

 

Tõnu Vainküla    55 28 868      Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Viljo Naarits       55 526 750    Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Peltikatot

 

Kalle Kolde        55 26 661     Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. (consultation and follow-up)

 

Puu/hirsirakennusten restaurointi


Henno Sarv       51 12 511     Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Ivar Ehin           50 40 892       Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. ; Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Rein Metsniin   53 462 802

43 58 986

Vello Trell         52 81 525     Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Vallo Varik        50 91 044      Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Lattioiden restaurointi (puutyöt)

 

Andres Ristal      50 86 831     Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Vahur Kõrbe       55 84 953     Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Vello Trell          52 81 525      Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Kivitöiden restaurointi

 

Indrek Värv      52 55 123       Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Rein Metsniin   53 462 802    (kivirakennelmien korjaaminen)

43 58 986

 

Resaurointiarkkitehdit 

 

Henno Adrikorn 55668653      Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Inara Tõugjas     53431071     Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. (decoration)

Urmas Arike       5234629        Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Puuseppätyöt

 

Andres Ristal     50 86 831     Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Ivar Ehin            50 40 892     Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Vahur Kõrbe      55 84 953     Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Perinteiset jäljitelmätekniikat (mm. marmorointi)

 

Evar Riitsaar      51 17 361      Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Olesja Jatsuk     55 988 599    Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Portaiden restaurointi


Andres Ristal     50 86 831       Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Henno Sarv        51 12 511      Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

------------------------------------------------------------------------------------

RESTAUREERIJATE ÜHENDUS (RÜ)

Restaureerijate Ühendus, edaspidi RÜ on Säästva renoveerimise infokeskuse, SRIK-i, juures tegutsev vabatahtlik ühendus, mis koondab erinevate valdkondade restauraatoreid, kes tegutsevad vanade hoonete ja nende interjööri ja sisustuse restaureerimise valdkonnas. Oma töös lähtutakse headest restaureerimise põhimõtetest ja tavadest. Oma tegevusega aidatakse kaasa traditsiooniliste tehnoloogiate, materjalide ja töövõtete väärtustamisele ja elushoidmisele, järelkasvu koolitamisele.

Selleks ühenduse liikmed eraldi ja koos järgivad restaureerimise seisukohalt õigeid põhimõtteid ja tavasid,

* kaitsevad ühenduse head mainet ja väärikust,
* aitavad kaasa vajaliku restaureerimisalase info levitamisele ja selle kättesaadavamaks muutmisele;
* koguvad ja vahetavad infot enesetäienduse võimaluste kohta;
* levitatakse oma kogemusi; aidatakse kaasa vahendite kogumisele restaureerimise ja ühenduse tegevuse tarvis.

RÜ liikmeks vastuvõtmine toimub juhatuse soovitusel üldkogu otsusega, sooviavalduse põhjal.

Liikmekandidaat peab olema vähemalt ühes restaureerimise valdkonnas kompetentne, mille tõestuseks peaks olema ette näidata, nimetada tehtud töid ja tunnistama häid restaureerimise tavasid ja ühingu põhimõtteid.

Üldkogu kutsutakse kokku min. kord aastas.

Vastavalt juhatuse ettepanekule võidakse üldkogu otsusega välja arvata liikmed, kes ei ole ilma selge ja arusaadava põhjuseta osalenud ühenduse tegevuses rohkem kui aasta jooksul või on oma tegevuse või tegevustusega kahjustanud oluliselt ühenduse mainet.

Ühenduse liikmel on õigus apelleerida ühenduse poole abi ja nõu saamiseks oma erialase tegevuse ja kõige sellega seonduva asjus.

Suomalaisia restaurointilinkkejä

Rakennusperinteen ystävät ry, paljon artikkeleita restauroinnista ja pitkä lista restaurointilinkkejä
Rakennusperinteen ystävät ry

Wanhan Restaurointi, restaurointiverstas ja vanhan ajan maalikauppa Turussa.
Wanhan Restaurointi

Porvoon Wanha Rautakauppa, perinnerakentajan rautakauppa Porvoossa.
Porvoon Wanha Rautakauppa

Rakennuskulttuuritalo Toivo ja Korsmanin talo, restaurointikeskus ja -kauppa Porissa.
Rakennuskulttuuritalo Toivo

Metsäkylän navetta, vanhojen rakennusmateriaalien varasto ja kauppa Pekolassa.
Metsäkylän navetta