Värvid

Hea Maja Pood - looduslikud renoveerimismaterjalid Tartus

heamajapood

 

Hea Maja Pood on 2012 aprillis uksed avanud ettevõte, mis sündis omanike soovist edendada Tartus ja Lõuna-Eestis traditsiooniliste ehitusviiside ja looduslike materjalide kasutamist ning pakkuda rikkaliku arhitektuuripärandiga Tartus majade renoveerimiseks sobivaid materjale ja teemakohast nõustamist. Poe eestvedajad on eelnevalt tegutsenud kultuuripärandi kaitse ja säästva renoveerimise valdkonnas.

Poe eesmärk on pakkuda laia valikut tooteid, mida loodussõbralikkust hindav ja traditsioone armastav vana maja korrastaja või uue maja püstitaja vajab, alates üldehitus- ja viimistlusmaterjalidest ning lõpetades sisustusdetailidega. Pakume nii kohalikku toodangut, mis laial ehitusturul võib kergelt märkamatuks jääda (soojustuseks rooplaat, linavilt, viimistluseks lubikrohv, -värvid ja -pastad, savikrohvid, tõrv, puidukaitsevahendid, erikujulised ahjupotid) kui ka välismaise päritoluga kvaliteetseid kaupu (sari puidu restauraatoritele, retrohõngulisi 30ndatest inspireeritud elektritarvikud, savivärve, pigmente). Akende ja uste restaureerijad leiavad poest vajalikud tööriistad, samuti linaõlivärvi ja –kiti ning nii uusi kui ka värvist puhastatud ja taaskasutusele võetud vanu metalldetaile (aknakremoonid, ukselingid). Tellimustööna on võimalik soetada ka vanade metallmanuste koopiaid. Populaarsed on traditsioonilised sise- (kaseiinvärv, savivõõp) ja välisvärvid (lubivärv, keeduvärv, linaõlivärv). Pakkudes valmistoodete kõrval ka komplekte ja juhendeid värvide iseseisvaks valmistamiseks (kaseiin- ja keeduvärv) ning korraldades vastavaid koolitusi, on Hea Maja Poe eesmärk edendada vanade oskuste taaselustamist. Kohapeal on võimalik tutvuda teemakohase kirjandusega või osta kasulike õpetussõnadega raamat koju kaasa.

Koostöös Säästva Renoveerimise Infokeskusega korraldatakse erinevaid koolitusi, et tutvustada huvilistele traditsioonilisi materjale ja töövõtteid ning edendada restaureerimisoskusi.

Asukoht: Pepleri 32, Tartu. E-R 9-18, L 10-15

www.heamajapood.ee


E-shop:http://www.heamajapood.ee/e-pood/

 

Loodusmaterjalidel põhinevad värvid

1. Kaseiinvärv  - vastupidav värv, mille peamiseks koostisosaks tavaline kohupiim. Kasutatakse sisetingimustes, kuivades ruumides, kantakse otse kivile, krohvile, pabertapeedile või puidule. Kaseiinvärv on mati pinnaga, puhastatav niiske lapiga ja kergesti uuendatav. 1l värviga saab sõltuvalt aluspinnast katta 10-20 m2 pinda.

2. Õli-munatempera - Koosneb munakollasest, linaõlist , veest ja pigmendist. Kasutatakse sisetöödel puit-, krohvpindadel. Suhteliselt vastupidav ja kulumiskindel.

3. Liimvärv ehk kriitvärv - Koosneb kriidi ja liimi vesilahuse segust. Traditsiooniliselt kasutatakse naha-, kondi-, taime-, tselluloos- või kaseiinliimi ning rukkijahukliistrit. Värv on  pigmentide abil toonitav. Liimvärviga võib katta krohvi, kipsi, kivi, pappi, paberit. Ei sobi puidule. Värv on pehme valguspeegeldusega, hea katte- ja nakkevõimega,  pühkimiskindel, kuid mitte pestav, mistõttu sobib  pigem lagede katmiseks kuivades ruumides.

4. Muldvärv ehk Rootsi värv - Enamasti punakat tooni (nn. Rootsi punane), kuid võib valmistada ka pruunika, roheka, kollaka või valkja tooniga. Puithoonete katmiseks mõeldud traditsioonilist punast värvi hakati Rootsis valmistama juba 16 sajandi lõpus. Muldvärv on võrreldes paljude teiste värvitüüpidega väga odav, laseb puitmajal korralikult hingata ning kaitseb puitu hallituse ja mädaniku eest. On väga hea kattevõimega (enamasti piisab vaid ühest kihist), 1l värviga saab katta 2-5 m2 pinda. Muldvärv on püsiv (ei pleegi) ning väga hea elueaga - 10-15 aasta pärast võib värvi pinda küll "värskendada", kuid korduvvärvimist vajab alles ca 40 aasta pärast.

5. Lubivärv - Koosneb kustutatud lubjast, veest ja anorgaanilisest pigmendist. Kasutatakse lubikrohvi värvimiseks. Sobib nii sise kui välistingimustes ja ka niisketes ruumides, kantakse otse krohvile.

Vt allikat - puhaselu.paabel.ee